Prawo jachtowe – co to jest?

Prawo jachtowe – co to jest?

Jako dumna „mama” pochwaliłam się moim „dzieckiem” – blogiem wśród znajomych na Facebook’u. Usłyszałam bardzo dużo miłych słów. Jednak jeden z moich kolegów zadał mi też pytanie – „Maja, ale co to jest to prawo jachtowe?„.

No właśnie.

Czy prawo jachtowe to prawo morskie?

Jak popatrzymy na polskie przepisy, które regulują tematykę morską oraz jachtową, to zobaczymy, że mamy coś takiego jak prawo morskie.

Zgodnie z definicją zawartą na stronie Wikipedii – prawo morskie jest to prawo wewnętrzne danego państwa regulujące stosunki prawne związane z żeglugą morską i korzystaniem z morza. Innymi słowy jest to prawo praktyki obrotu morskiego danego państwa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_morskie

Polskie prawo morskie  reguluje ustawa z dnia 18 września 2001 r. – Kodeks morski (Dz.U. 2001 nr 138 poz. 1545 – „Kodeks morski”).  Zgodnie z art. 1 § 1 Kodeks morski reguluje stosunki prawne związane z żeglugą morską. Natomiast w stosunkach cywilnoprawnych związanych z żeglugą morską stosuje się – w braku odpowiednich przepisów Kodeksu morskiego – przepisy prawa cywilnego. I na tym kropka.

Poniżej link do Kodeksu morskiego:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20011381545

Definicja prawa jachtowego

W świecie zagranicznych jachtów oraz superjachtów w miejscu naszych polskich „przepisów prawa cywilnego” pojawia się właśnie prawo jachtowe.

Prawo jachtowe samo w sobie nie posiada definicji. Można powiedzieć, że jest to zbiór regulacji prawnych. W jego skład wchodzi prawo morskie, administracyjne, cywilne, handlowe, karne, dostosowane do dobra, jakim jest jacht oraz superjacht.

Jachty i superjachty są cennymi aktywami, które podlegają zmiennym przepisom i regulacjom prawnym. Nie mówiąc już o przepisach podatkowych i celnych, które są skomplikowane.

Prawo jachtowe reguluje stosunki prawne związane z jachtami i superjachtami. Dotyczy ono głównie umów kupna, sprzedaży i czarteru, sporów handlowych i morskich, finansów morskich, ubezpieczenia, kontraktów związanych z morzem, planowania struktury własności i opodatkowania.

W Polsce prawo jachtowe jest jeszcze mało znane. Dlatego też na moim blogu będę opisywać jego zawiłości i piękno. A to wszystko z miłości do jachtów.

W kolejnym wpisie, opiszę różnicę pomiędzy łodziami a jachtami a superjachtami.

 

 

 

Leave a Reply