Niektórzy wybierają wakacje, inni wolą samochody, inni wolą ozdobną biżuterię wysadzaną diamentami – ale co powiesz na coś bardziej ekstrawaganckiego, aby zaspokoić Twoje pragnienia luksusu? Zastanów się, jaką przyjemność możesz doświadczyć z pokładu własnego jachtu?
Jednak zanim podejmiesz decyzję, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik dotyczący zakupu luksusowego jachtu, w którym znajdziesz listę wszystkich ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed ostatecznym zawarciem umowy.
Rzeczy do rozważenia
Na zakup jachtu składa się wiele czynników. U podstaw każdej rozsądnej decyzji o zakupie jachtu leżą następujące czynniki, które należy wziąć pod uwagę:
- czy chcesz jacht z napędem silnikowym, czy jacht żaglowy?
- czy chcesz używać jachtu do celów prywatnych, czy komercyjnych?
- gdzie na świecie będziesz używał jachtu?
- rozważyłeś koszty i problemy związane z utrzymaniem jachtu?
- czy zastanawiałeś się nad zaletami i wadami czarteru w porównaniu z zakupem jachtu?
- czy na jachcie zmieści się odpowiednia liczba załogi, odpowiadająca Twoim oczekiwaniom?
Jeśli chodzi o sam proces zakupu jachtu, istnieje standardowa sekwencja wydarzeń akceptowana przez globalną społeczność żeglarską, która w niektórych przypadkach może się różnić, chociaż zdarza się to rzadko.
Krok 1: Wyszukiwanie i wybór jachtu
Upewnij się, że Twój jacht został sprawdzony przez wiarygodnego brokera, aby wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania zostały spełnione.
Krok 2: Oferta
Po znalezieniu idealnego jachtu możesz złożyć oficjalną ofertę, która zostanie przedstawiona przez Twojego brokera w ramach standardowej umowy. Umowa ta powinna określać terminy próby morskiej, przeglądu, odbioru i zamknięcia transakcji. Kiedy składasz ofertę, zwyczajowo deponujesz 10 procent ceny oferty w depozycie u prawnika lub brokera. Niezbędne jest, aby Twoja oferta zawierała dokładny spis jachtu.
Krok 3: Oferta zaakceptowana
Sprzedający zaakceptuje lub odrzuci Twoją ofertę kupna. Rzadko zdarza się, aby pierwsza oferta została zaakceptowana, więc spodziewaj się tygodnia lub dwóch, zanim otrzymasz zaakceptowaną ofertę.
Krok 4: Przegląd
Przegląd może potrwać od jednego do 14 dni, w zależności od wielkości jachtu. Koszty przeglądu pokrywa kupujący. Cały sprzęt mechaniczny, elektryczny i elektroniczny należy testować podczas przeglądu. Celem przeglądu jest dokładne zrozumienie aktualnego stanu statku, a także przewidywanych kosztów konserwacji na następne kilka lat. Często zaleca się wyjęcie jachtu z wody w celu przeprowadzenia dokładnej inspekcji.
Krok 5: Próba morska
Ten krok może faktycznie mieć miejsce przed, w trakcie lub po przeglądzie. Daje on możliwość zabrania swojej wymarzonej łodzi na przejażdżkę, aby zapoznać się z tym, jak się czuje, jak pływa i czy jest dla Ciebie odpowiednia. Próba morska jest zwykle ograniczona do czterech godzin, a koszty pokrywa kupując. Silniki testuje się w celu sprawdzenia prędkości przelotowej i maksymalnej. Poza tym jest to najlepszy czas na doświadczenie i weryfikację ruchu statku i poziomu hałasu w całym wnętrzu podczas podróży.
Krok 6: Akceptacja
Jeśli przegląd i próba morska dowiodą, że Twój jacht jest wart inwestycji, złożysz pisemną akceptację. W tym momencie Twój 10-procentowy depozyt jest zagrożony, jeśli nie domkniesz sprzedaży w uzgodnionym terminie zamknięcia. Wszelkie braki wykryte podczas przeglądu, uwzględnia się w akceptacji warunkowej, która daje sprzedającemu czas na wykonanie naprawy lub pozwala na przyznanie rekompensaty finansowej na samodzielne wykonanie naprawy po zamknięciu transakcji.
Krok 7: Zamknięcie transakcji
Ostatni krok i na szczęście jest to najprostsza część. Prosta wymiana podpisów na oficjalnych dokumentach; ustaloną datę, godzinę i miejsce dostawy; oraz nowa rejestracja i ubezpieczenie – ostatnie elementy układanki, zanim Twój luksusowy jacht będzie mógł odpłynąć razem z Tobą na pokładzie.
Zdjęcie k-e-k-u-l-é z Pixabay