Photo by Geio Tischler on Unsplash

Czarter, jacht i VAT w UE

Czarter jachtu jest przyjemnością każdego lata i często jest to coś, na co ludzie z utęsknieniem czekają. Jednak zrozumienie różnych stawek podatku VAT, które stosuje się w Europie, często może być wyzwaniem. Poniżej analiza różnych opcji umowy czarterowej i wynikająca z tego stawka VAT.

Obecnie w branży jachtowej dostępne są dwa główne kontrakty na czartery rozpoczynające się w basenie Morza Śródziemnego: Umowa Czarterowa i Umowa Transportu/Rejsu. Podatek VAT stosowany do czarterów zależy od rodzaju umowy, ale istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze umowy czarterowej, takie jak wykorzystanie statku i miejsce, w którym można skorzystać z umowy.

KORZYSTANIE Z UMOWY CZARTEROWEJ

Umowa czarterowa jest umową, na mocy której czarterujący może w pełni korzystać ze statku i jego personelu zgodnie ze swoim życzeniem, w granicach określonych w umowie. Umowę czarterową stosuje się  w całym basenie Morza Śródziemnego i uznaje na całym świecie.

Stawka VAT:

  • 20% VAT dla czarterów zaczynających się we Francji/Monako i podróżujących po wodach UE.  (Jest to zilustrowane na czerwono przez Trip 1 i 3 na powyższej mapie)

Inne korzyści:

  • Czartery są zwolnione z francuskiego podatku VAT tylko na okres czarteru poza wodami UE. (Jest to zaznaczone na zielono w Trip 2 na powyższej mapie. 0% VAT jest naliczany na okres czarteru na wodach międzynarodowych (12 mil morskich od brzegu))
  • Umowę czarterową można używać do czarterów statycznych/przybrzeżnych, podczas gdy umowy transportowej/rejsowej już nie.
  • W umowie nie jest wymagany żaden określony plan podróży, podczas gdy jest to wymóg umowy transportowej/rejsowej.
  • Umowę czarterową szeroko stosuje się w basenie Morza Śródziemnego i uznaje na arenie międzynarodowej.

Obraz ze strony https://www.sophiaty.com

KORZYSTANIE Z UMOWY TRANSPORTOWEJ/REJSOWEJ

Umowa transportowa/rejsowa może być używana tylko w przypadku czarterów rozpoczynających się we Francji i Monako. Wówczas klient jest „pasażerem”, ale nadal ma wyłączność na korzystanie z jachtu. Aby skorzystać z tej umowy, należy określić plan podróży morskiej ze stałą ceną (w tym paliwem). Plan podróży można modyfikować podczas czarteru. Wymóg posiadania zaplanowanej trasy morskiej oznacza, że ​​umowa ta nie może być wykorzystywana do czarterów statycznych/przy nabrzeżu. Nie ma wtedy faktycznego transportu pasażerów.

Stawka VAT:

  • 10% VAT w przypadku podróży odbywających się na francuskich wodach narodowych. (Jest to zaznaczone na niebiesko w Trip 1 na powyższej mapie)
  • 2,1% VAT na wycieczki po francuskich wodach narodowych wokół Korsyki. Podatek VAT w wysokości 2,1% nalicza się również od części rejsu po francuskich wodach krajowych wokół Korsyki. (zaznaczone pomarańczowym Rejsem 2 na powyższej mapie)
  • 0% VAT na podróż międzynarodową (+ 12 mil morskich) z  prawdziwym postojem poza Francją . Musisz przedstawić fakturę potwierdzającą konieczność postoju: paliwo, port, zaopatrzenie itp. (zaznaczony na zielono Rejs 3 na powyższej mapie)

Inne korzyści:

  • Czartery podróżujące na wody międzynarodowe zwalnia się z podatku VAT tylko na okres czarteru poza wodami francuskimi (zaznaczony na zielono rejs 2 na powyższej mapie). 0% VAT nalicza się na okres czarteru na wodach międzynarodowych (12 mil morskich od brzegu))

INNE STAWKI VAT W KRAJACH ŚRÓDZIEMNOMORSKICH

Stawkę VAT należną przy czarterze jachtu nalicza się w zależności od kraju, w którym rozpoczyna się czarter. Na przykład czarter jachtu 40-metrowego rozpoczynający się we Włoszech będzie podlegał włoskiemu podatkowi VAT w wysokości 22%.

Aby nieco skomplikować sytuację, czartery rozpoczynające się w kraju spoza UE (takim jak Czarnogóra), a następnie podróżujące na wody UE (takie jak Chorwacja) mogą być obciążane proporcjonalnie lokalnym podatkiem VAT (13% chorwackiego podatku VAT od liczby dni spędzonych na wodach chorwackich).

WŁOCHY

stawka VAT:

  • 22% VAT dla wszystkich czarterów zaczynających się na wodach włoskich i pływających po wodach terytorialnych UE
  • Podatek VAT w wysokości 22% jest należny od liczby dni spędzonych na włoskich wodach terytorialnych i paliwa zużytego w tych dniach w przypadku czarterów rozpoczynających się poza UE i wjeżdżających do Włoch.

Inne korzyści:

  • Jeśli czartery rozpoczynające się we Włoszech odbywają podróż poza wody terytorialne UE, są zwolnione z włoskiego podatku VAT tylko na okres czarteru poza wodami terytorialnymi UE. Mogą nadal podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju, do którego podróżują.

MALTA

stawka VAT:

  • 18% VAT na czartery krótkoterminowe niezależnie od bandery jachtu.

HISZPANIA (W TYM BALEARY)

Hiszpański podatek VAT należy się od całej opłaty za czarter, w tym opłaty za dostawę/ponowną dostawę, jeśli uwzględniono to w umowie.

stawka VAT:

  • 21% VAT dla czarterów rozpoczynających się na wodach hiszpańskich
  • W przypadku czarterów rozpoczynających się poza wodami UE i podróżujących na wody hiszpańskie – do liczby dni spędzonych na hiszpańskich wodach terytorialnych nalicza się podatek VAT w wysokości 21%.

CHORWACJA

stawka VAT:

  • 13% VAT dla czarterów rozpoczynających się na wodach chorwackich
  • W przypadku czarterów rozpoczynających się poza wodami UE i podróżujących na wody chorwackie, do liczby dni spędzonych na chorwackich wodach terytorialnych dolicza się 13% VAT.

GRECJA

Wszystkie jachty rozpoczynające czarter w Grecji muszą posiadać grecką licencję czarterową. Jacht komercyjny, który nie posiada greckiej licencji na czarter, musi rozpoczynać i kończyć czartery poza granicami Grecji.

Stawki VAT (w zależności od rejestru jachtu):

  • 6% VAT dla jachtów z certyfikatem rejsu międzynarodowego
  • 12% VAT dla jachtów z certyfikatem żeglugi dalekiego zasięgu w obrębie Grecji (w tym Turcji)

TURCJA

stawka VAT:

  • 18% VAT dla jachtów pływających pod banderą turecką
  • Jachty pod banderą inną niż turecka mogą pływać i czarterować w Turcji bez żadnych ograniczeń, płacąc LOA X35 euro plus opłaty za odprawę i wymeldowanie w zależności od wartości tony netto i brutto oraz LOA łodzi na czarter.

CZARNOGÓRA

stawka VAT:

  • 0% VAT dla czarterów rozpoczynających się w Czarnogórze.

 

Photo by <a href="https://unsplash.com/@oww?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Geio Tischler</a> on <a href="https://unsplash.com/photos/iiyrmvKttYA?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>
Zdjęcie Geio TischlerUnsplash

Leave a Reply